O hospůdce

Logo hospůdky Parukářka

Pár slov o hospůdce

Není to restaurace typické řady. Večer se tu někdy bývají koncerty, téměř každou neděli hraje venku nebo uvnitř živá hudba. Přesto má hospůdka zvláštní atmosféru místa odloučeného od civilizace, byť tramvaj vás doveze až k úpatí kopce na němž stojí. Dostanete se sem pětkou, devítkou či šestadvacítkou, když vystoupíte na Olšanském náměstí. Jinak se sem dát dojít od autobusů číslo 136 nebo 175 ze stejnojmenné zastávky. Kopec, na měnž hospůdka stojí, je sevřen ulicí Olšanskou, Lupáčovou a Jeseniovou.

Stojí za to sem zajít v hezkých dnech už kvůli tomu hemžení kolem a pro nádherný výhled. Mimochodem, noční pohled na Prahu také není k zahození. Ale v ostatních případech je posezení uvnitř spíše pro štamgasty a pro otrlé.

Stánek ozdobený  registračními značkami

Kterak postavili Haškovi pomník

Zdroj: Vladimír Kučera, Pražský chodec 1998

Pod Olšanskými hřbitovy je velká ulice pro auta. Stávala tu nádherná starobylá klenutá hospoda s pavlačemi. Pod Kaštany se jí, tuším, říkalo. Zbořili ji, aby měla auta a pokrok víc místa. Taky se hned vedle rozhodli postavit pomník Jaroslavu Haškovi. Založili základní kámen a pak měli zase nějaké jiné starosti. Kámen stál jako starý pitomec, až na něj moudrý člověk postavil půllitr. Hašek by ten pomník jistě neodmítl. A aby toho nebylo autorovi Dobrého vojáka Josefa Švejka málo, po roce 1989 se našel človíček, který na kopci Křížek, nad bývalou hospodou Pod Kaštany, postavil vedle veřejných záchodků putyčku. Hospoda na holém vrcholku kopce. To by byla radost pro Haška! Měl by jistě rád tohle kuriózní hospodské pukrle. Tak nevědomky, tou zvláštní hospodou, postaven byl konečně Haškovi jeho žižkovský pomník.

Vladimír Kučera (3. 4. 1947 – 4. 7. 2019)
český novinář, publicista, scenárista, v posledních letech života známý zejména jako moderátor televizního pořadu Historie.cs
zdroj: Wikipedie

Poslední aktualizace:

Seznam jednotlivých složek s počtem článků