1

Naposledy aktualizováno 6.6.2020


Hospůdka Parukářka

Hospůdka stojí nad Žižkovem, na vrchu sv. Kříže, který navazuje na komplex Parukářky. Starousedlíci toto místo často označují přízviskem Na Křížku. Údajně tu kdysi bývalo popravčí místo, ale tuto informaci dnešní historici vyvracejí. Nyní tu stojí svérázná hospoda s výhledem na Prahu, s jakým se může chlubit málokterý lokál v hlavním městě. Proto se také tahle hospůdka v hezkých dnech stává probíhačkou dětí a psů. Rodičové a páníčkové zde popíjejí pivečko a rodinní miláčkové, ať už dvounozí nebo čtyřnozí, mají pré. Jsou tu všude kolem trávníky, tři dětská hřiště, lavičky, zkrátka pohoda.


Akce a koncerty na Parukářce v červenci a v srpnu

Není to restaurace typické řady. Večer se tu někdy bývají koncerty, téměř každou neděli hraje venku nebo uvnitř živá hudba. Přesto má hospůdka zvláštní atmosféru místa odloučeného od civilizace, byť tramvaj vás doveze až k úpatí kopce na němž stojí. Dostanete se sem pětkou, devítkou či šestadvacítkou, když vystoupíte na Olšanském náměstí. Jinak se sem dát dojít od autobusů číslo 136 nebo 175 ze stejnojmenné zastávky. Kopec, na měnž hospůdka stojí, je sevřen ulicí Olšanskou, Lupáčovou a Jeseniovou, viz mapa.


Stojí za to sem zajít v hezkých dnech už kvůli tomu hemžení kolem a pro nádherný výhled. Mimochodem, noční pohled na Prahu také není k zahození. Ale v ostatních případech je posezení uvnitř spíše pro štamgasty a pro otrlé ...

Kterak postavili Haškovi pomník

Zdroj: Vladimír Kučera, Pražský chodec 1998


Pod Olšanskými hřbitovy je velká ulice pro auta. Stávala tu nádherná starobylá klenutá hospoda s pavlačemi. Pod Kaštany se jí, tuším, říkalo. Zbořili ji, aby měla auta a pokrok víc místa. Taky se hned vedle rozhodli postavit pomník Jaroslavu Haškovi. Založili základní kámen a pak měli zase nějaké jiné starosti. Kámen stál jako starý pitomec, až na něj moudrý člověk postavil půllitr. Hašek by ten pomník jistě neodmítl. A aby toho nebylo autorovi Dobrého vojáka Josefa Švejka málo, po roce 1989 se našel človíček, který na kopci Křížek, nad bývalou hospodou Pod Kaštany, postavil vedle veřejných záchodků putyčku. Hospoda na holém vrcholku kopce. To by byla radost pro Haška! Měl by jistě rád tohle kuriózní hospodské pukrle. Tak nevědomky, tou zvláštní hospodou, postaven byl konečně Haškovi jeho žižkovský pomník.


Vladimír Kučera (3.4.1947 – 4.7.2019)
český novinář, publicista, scenárista, v posledních letech života známý zejména jako moderátor televizního pořadu Historie.cs
zdroj: Wikipedie


Tak trochu makropohled na Parukářku