1

Tento článek byl aktualizován 6.6.2020


Dětská hřiště na Parukářce

Na Parukářce se nachází tři dětská hřiště. Všechna dětská hříště jsou díky MČ Praha 3 pečlivě udržovaná a jejich návštěvu můžeme rodinám s dětmi rozhodně doporučit.


Hřiště nad Jeseniovou ulicí Hned na začátku parku směrem od Olšanského náměstí nad západním svahem se nachází první velké dětské hřiště s mnoha atrakcemi pro děti. Rozsáhlou opravou prošlo v roce 2010. Před tím obyčejné dětské hřiště s ošklivým prkeným oplocením připomínající spíše ohradu pro dobytek, se jako zázrakem proměnilo v nejkrásnější hřiště nejen na Parukářce, ale pravděpodobně i v celé Praze.

Hřiště nabízí originální dětské prvky, jako je dřevěný domek na pružinách, vláček, klouzačky, kolotoč, hrazdu, pružinové houpačky a pro větší děti lanovou pyramidu nebo lanovku. Nechybí ani WC Toi Toi (případně veřejné záchodky v nedaleké hospůdce) a pro maminky nebo zastřešený altánek, kam se v případě deště nebo pálivého slunce mohou schovat i s kočářky. Celé hřiště je dokonale oploceno a na noc se zamyká. Není divu, že ihned po otevření začalo toto hřiště doslova praskat ve švech.


Nejdelší skuzavka v Praze

Není divu, že proto se radnice Prahy 3 hned na začátku roku 2011 rozhodla postavit na jižním svahu, hned nad základní školou Chelčického, další zcela nové hřiště. Děti sem, láká zejména 12 m dlouhá nerezová klouzačka zasazená do svahu parku, která je nejdelší skluzavkou v Praze a je určena pro děti od 8 let. Tobogán vinoucí se po svahu Vrchu svatého Kříže byl navíc zastíněn přístřeškem z tkaniny tak, aby slunce v letních dnech nerozpalovalo nerezové koryto. Děti nejprve projedou tunelem a teprve pak se přes zpomalovací pás dostanou na otevřenou skluzavku. Takové jízdě však neodolá nejeden dospělý. Menší návštěvníci zase potěší havraní hrádek s pěti věžemi, které jsou vzájemně propojeny řetězovými a lanovými lávkami i lanovým tunelem. Dále děti na hřišti najdou síťovou loď, síťovou spirálu a stupně s lanem pro šplhání do kopce. Tento herní areál je na rozdíl od dalších dvou oplocených hřišť v parku přirozeně zakomponován do okolního terénu a zeleně a není oplocen.


Třetí nejmenší a nejstarší hřiště je určeno pro nejmenší děti a nachází se ve východní části parku poblíž ulic U zásobní zahrady, Na Parukářce a Ke Kapslovně. I toto hřiště prošlo nedávno rekonstrukcí a má nové oplocení. Nachází se tam dvě závěsné a dvě pružinové houpačky a skluzavku. V roce 2012 byly na volné ploše v těsné blízkosti tohoto dětského hřiště nainstalovány 2 ping-pongové stoly. Kvalitní outdoorové vybavení bez poplatku udělalo radost a slouží příznivcům stolního tenisu každého věku.


Park Parukářka

Parukářka, která je součástí Vrchu sv. Kříže je poměrně rozlehlý park. Nachází se na kopci mezi nedalekým vrchem Vítkovem a Olšanskými hřbitovy. Vrch má parkovou až lesoparkovou úpravu a kromě legendární undergroundové hospůdky se zde kromě jiného nachází také tři dětská hřiště. Celý článek o parku Parukářka